Slovenská komora architektov
Späť na všetky informácie
Manuál verejných priestorov Hlavného mesta Bratislavy

Manuál verejných priestorov Hlavného mesta Bratislavy

Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil Manifest verejných priestorov, ktorý predstavuje a vysvetľuje hodnoty, na akých chce mesto tvoriť a obnovovať verejné priestory, ktoré slúžia všetkým obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy.  Manuál verejných priestorov je dokument, ktorý reaguje na dlhodobo zanedbávanú tému. Bratislava si uvedomuje význam verejných priestorov a ich vplyv na kvalitu života. Cieľom dokumentu nie je stanoviť legislatívne rámce, ale umožniť zlepšenie súčasného stavu.

Tvorba mestských priestorov dostala jasné pravidlá

Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil Manifest verejných priestorov, ktorý predstavuje a vysvetľuje hodnoty, na akých chce mesto tvoriť a obnovovať verejné priestory, ktoré slúžia všetkým obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy. Manifest dopĺňajú Princípy, ktoré presne hovoria, ako by mali vyzerať napríklad prvky mobiliáru, alebo ako by mali byť umiestňované exteriérové terasy. Bratislava tak prvýkrát v novodobej histórii bude mať jasné pravidlá pre jednotný a kompaktný vizuál verejných priestorov.

BRATISLAVA. V hlavnom meste doteraz chýbala ucelená koncepcia, ako by sa mali verejné priestory v meste rozvíjať a tvoriť. Dnes poslanci mestského zastupiteľstva zobrali na vedomie Manifest verejných priestorov, ktorý na to určuje presné pravidlá.

Kvalitný verejný priestor je jedným zo základných predpokladov dobrej kvality života v meste, vplýva na pocit bezpečnosti či zdravie ľudí, ktorí v ňom žijú.

Manifest je strategický dokument, ktorý definuje hodnoty a princípy verejných priestorov, pričom vychádza zo základných rozvojových materiálov mesta a prináša detaily o tom, ako sa mesto verejným priestorom plánuje venovať. Na manifest nadväzujú konkrétnejšie tzv. Princípy a štandardy, ako takýto kvalitný verejný priestor dosiahnuť. Prvé zverejnené Princípy upravujú napríklad spôsob osádzania stĺpikov, terasové sedenie, osádzania rozvodných inštalačných skríň, umiestňovania lavičiek, smetných košov a cyklostojanov.

„Verejný priestor je jedna z najdôležitejších súčastí mesta a toho, ako naše mesto spolu zažívame. Aby bol tento priestor naozaj kvalitný, potrebujeme mať zadefinované základné parametre a procesy, ako túto kvalitu dosiahnuť. Inými slovami potrebujem mať jasno vo všetkom, čoho sa to týka - obyčajného stĺpika na ochranu chodníka až po to, aká dlažba a kde bude položená, či ako bude vyzerať bratislavská lavička. Presne na toto je Manuál verejných priestorov, ktorého súčasťou sú dnes predstavený Manifest a Princípy a štandardy. Bratislave totiž doteraz chýbala ucelená koncepcia, ako by sa mali verejné priestory v meste rozvíjať a tvoriť,” povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

„Už dnes sa na nás obracajú inštitúcie, ktoré potrebujú vyriešiť napríklad to, aké konkrétne stĺpiky či mobiliár patria do jednotlivých území v meste, pretože doteraz neexistoval jednotný koncepčný dokument a nemali z čoho vychádzať,“ povedal riaditeľ sekcie verejných priestorov na MIB Roman Žitňanský.

V najbližšom roku pribudnú k zverejneným princípom ďalšie desiatky princípov, napríklad princípy upravujúce výsadbu zelene, umiestňovanie a kvalitu povrchov, osádzanie zastávok verejnej dopravy či prvkov osvetlenia.

Manifest je postavený na piatich základných princípoch, o ktoré sa opiera vízia rozvoja verejných priestorov: zelené mesto, mesto pre peších, starostlivé mesto, atraktívne mesto a čisté mesto.

Víziou pri tvorbe zeleného mesta je mať v skladbe vegetácie podiel drevín k trávnikom viac ako 60 %. Princíp mesta pre peších napríklad odporúča, aby priechody pre chodcov v upokojených a obytných uliciach boli umiestňované na úroveň chodníka. Takéto riešenie zvyšuje bezpečnosť a zároveň podporuje bezbariérový pohyb. Znenie pravidiel je  doplnené pozitívnymi a negatívnymi príkladmi na fotografiách spolu s ilustráciami.

Manifest spolu s konkrétnejšími a technickými Princípmi a štandardmi tvoria Manuál verejných priestorov. Manuál je určený všetkým subjektom, ktoré sú súčasťou rozvoja, obnovy a tvorby verejných priestorov, a to vo všetkých rovinách, od stratégie, plánovania, investícií, navrhovania, schvaľovania, realizácie, spravovania, údržby, prevádzky až po užívanie.

Manuál bude  záväzný pre subjekty, ktoré sú v pôsobnosti hlavného mesta SR Bratislavy. Pre mestské časti bude mať odporúčací charakter. Rovnako je k dispozícii súkromným partnerom v ich projektoch. Celý manifest spolu s princípmi a štandardami si môžete prečítať https://manual.mib.sk/

https://manual.mib.sk/

Mohlo by vás zaujímať